YouTube’da Video Oyunu ve Yazılım İçeriğinden Para Kazanmak

Video oyunu ve yazılım içeriği

Nelerden para kazanabilirim?

Video oyunu yayıncılarının lisanslarla size verdiği ticari kullanım haklarına bağlı olarak video oyunu içeriğinden para kazanabilirsiniz. Bazı video oyunu yayıncıları, video oyunu içeriğini ticari amaçla kullanmanıza izin verebilir ve bunu, lisans sözleşmelerinde belirtebilir. Benzer bir şekilde, yalnızca yayıncıyla yaptığınız bir sözleşmenin olması veya bir lisanslama ücreti ödemeniz durumunda, yazılım kullanıcı arayüzünü gösteren videolardan para kazanılabilir.

Üçüncü taraf içeriğinin ticari kullanım haklarını alma hakkında daha fazla bilgi edinmek amacıyla lütfen haklarınızı anlamak için lisansların nasıl okunacağı ve YouTube’un dokümanlarınızda neleri aradığı konularına göz atın.

Nelerden para kazanamam?

Yayıncıdan uygun lisans alınmadan, video oyununun veya yazılım kullanıcı arayüzünün kullanımı en alt düzeyde olmalıdır. Video oyunu içeriği, yalnızca ilişkili ayrıntılı anlatım gösterilmekte olan canlı eyleme sıkı bir şekilde bağlıysa ve öğretici veya eğitici değer sağlıyorsa para kazandırabilir.

Bir kullanıcının uzun süre video oyunu oynarken veya yazılımı kullanırken gösterildiği videolar, videodan para kazanma için kabul edilmeyecektir.

Telif hakkı ve adil kullanımla ilgili daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz:

ABD

ABD Telif Hakkı Bürosu’nun Adil Kullanım Dizini
Stanford Üniversitesi Kütüphaneleri
Lumen yasal şikayetler veritabanı

Avrupa Birliği

Avrupa Komisyonu’nun Telif Hakkı ve İlgili Haklarla İlgili web sitesi

Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü

Fikri Mülkiyet ve Telif Hakkı Ofislerinin Dizini 

Bu bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir şekilde hukuki tavsiye olarak veya hukuki tavsiye yerine geçecek şekilde değerlendirilemeyeceği gibi, böyle bir amaç da taşımamaktadır.