YouTube Para Kazanma Aktifleştirme

YouTube, içeriklerinizde telif hakkıyla ilgili problem yoksa geriye ufak tefek sorunlar kalıyor. Bu konuda telif hakkı problemi olmayan içerik üreticilerinin youtube para kazanma özelliğini aktif etmek için geri kalan kurallarından bahsedeceğiz. Umarım yararlı olur.

YPP Nedir?

YouTube ile ilgili araştırmalara başladığınızda karşılaşacağınız YPP ‘nin ne olduğundan bahsedelim. YPP, YouTube Partner Programının kısaltmasıdır. Ayrıca, YPP için YouTube İş Ortağı Programı olarakta türkçeleştirebiliriz.

YouTube’tan Kazanmaya Nasıl Başvuru Yapılır?

Para kazanma özelliğini aktif etmek için öncelikle bir Google hesabınız olmalıdır. Sonrasında ise aşağıdaki süreci takip edebilirsiniz.

  1. YouTube‘da oturum açın.
  2. Sağ üst köşeden profil resminiz ve sonra YouTube Studio‘yu tıklayın.
  3. Soldaki menüden Para kazanma‘yı tıklayın.
  4. Başlamak için Uygula‘yı seçin.
  5. Temel şartları incelemek ve kabul etmek için Başlat‘ı tıklayın.
  6. AdSense hesabı oluşturmak veya mevcut bir hesabı bağlamak için Başlat‘ı tıklayın.

Başvuruyu tamamladığınızda, “Kanalınızın İncelenmesini Bekleyin” adımında Devam Ediyor ifadesini görürsünüz. Bu, başvurunuzun YouTube’a ulaştığı anlamına gelir.

YPP Uygunluk koşulları

Katılmanız için gerekenler hakkında bilgi edindikten sonra, Shorts videoları veya uzun videolar aracılığıyla kanalınızı YPP’ye uygun hâle getirebilirsiniz. Uygun olduğunuzda bilgilendirmek isterseniz. YouTube Studio‘nun Para kazanma bölümünde Uygun olduğumda beni bilgilendir‘i tıklayın. Sonuç olarak, aşağıdaki uygunluk koşullarından birini karşıladığınızda bir e-posta alırsınız.

  • Son 12 ayda herkese açık içeriklerin geçerli izlenme süresi için 4.000 saate ulaşmak ve 1.000 abone elde etmek veya
  • Son 90 gün içinde, herkese açık Shorts görüntüleme sayısı hedefi olan 3 milyon geçerli görüntülemeye ulaşmak ve 1.000 abone elde etmek

Dikkat! Short görüntülenme sayısı ile ilgili bazı kanallarda görüntülenme sayısı için. 10 milyon geçerli görüntülenme talep edilebiliyor. Bu sebeple, sizden 10 milyon görüntülenme istenebilir.

Dikkat! Shorts Akışı’ndaki Shorts görüntülemelerinden elde edilen herkese açık içeriklerin izlenme süresinin ilgili 4.000 saatlik hedefe dahil edilmediğini unutmayın.