YouTube Önerilenler ve Arama Sonuçlarını Nasıl Yönetebilirim?

Önerilerinizi ve arama sonuçlarınızı yönetme

YouTube, Google ve Chrome’daki etkinlikleriniz; YouTube arama sonuçlarınızı, ana sayfanızda gördüğünüz önerileri, uygulama içi bildirimleri ve diğer sayfalarda önerilen videolarınızı etkileyebilir.

Bu önerileri ve arama sonuçlarını birkaç şekilde etkileyebilirsiniz. İzleme geçmişinizdeki belirli videoları kaldırabilir ve arama geçmişinizdeki aramaları temizleyebilirsiniz. Dilerseniz izleme ve arama geçmişinizi duraklatabilir veya bunları temizleyerek yeni bir başlangıç yapabilirsiniz.

İzleme geçmişi ve arama geçmişi

  • İzleme geçmişinizdeki belirli videoları silme: İlginizi çekmeyen öneriler görüyorsanız izleme geçmişinizden ilginizi çekmeyen konuyla alakalı videoları kaldırmanız, aynı konuda benzer öneriler gösterilme olasılığını azaltabilir.
  • Arama geçmişinizdeki belirli aramaları kaldırma: İlginizi çekmeyen öneriler görüyorsanız arama geçmişinizden ilginizi çekmeyen konuyla alakalı aramaları kaldırmanız, benzer öneriler gösterilme olasılığını azaltabilir.
  • Geçmişi duraklatma: İzlediğiniz veya aradığınız içeriklerin ileride öneriler ve arama sonuçlarını etkilemesini istemiyorsanız izleme ve arama geçmişinizi duraklatabilirsiniz. Örneğin, normalde ilgi duymadığınız bir konuyu ödeviniz için araştırıyorsanız arama geçmişinizi duraklatabilirsiniz. İşiniz bittiğinde geçmişi devam ettirmeyi unutmayın.
  • Geçmişi temizleme: Önerileriniz ilgi alanlarınızla alakalı değilse arama ve izleme geçmişinizi temizleyebilirsiniz. İpucu: İzleme geçmişinizi, yeniden izlemek istediğiniz videoları bulmak için kullanıyorsanız bu videoları bir oynatma listesine veya “Daha Sonra İzle”ye ekleyin.

YouTube tarafından konuyla ilgili hazırlanmış video: