YouTube Linkini Özelleştirme İşlemi Nasıl Yapılır?

Her sosyal mecrada olduğu gibi YouTube hesabınızın da linkini özelleştirmek isteyebilirsiniz. Facebook, Twitter, Instagram, Tiktok gibi sosyal medya hesaplarınızda kişisel link düzenlemek YouTube hesabına nazaran daha kolaydır. Bu içerikte sizlere, YouTube Linkinizi nasıl özelleştirebileceğiniz hakkında bilgi vermeyi hedefliyoruz.

YouTube kullanıcılarının özel url oluşturabilmesi için 4 temel kurala sahiptir. Bunlar temel anlamda; hesabınızı takip eden kullanıcı sayısı, hesabın aktif edildiği zamandan itibaren geçen süre, profil resmi ve banner resmi gibidir. Konunun devamında net bilgilere yer verilmiştir.

Kanal URL’lerinizi anlama

Kanalınız, kitlenizi kanalınızın ana sayfasına yönlendiren birden fazla URL’ye sahip olabilir. Bu URL’ler birbirinden farklı görünebilir; ancak hepsi kitlenizi aynı yere, yani kanalınıza yönlendirir.

Kanal URL’nizi bulma

Kanalınızın URL’sini bulmak için:

  1. YouTube Studio‘da oturum açın.
  2. Sol kısımdaki Menüden Özelleştirme ve sonra Temel bilgiler‘i seçin.
  3. Kanal URL’sinin altından Kanal URL’nizi görüntüleyebilir ve kopyalayabilirsiniz.

Kanal URL’si (Kimlik tabanlı)

Örnek: youtube.com/channel/UCUZHFZ9jIKrLroW8LcyJEQQ

Bu, YouTube kanallarının kullandığı standart URL’dir. URL’nin sonundaki harf ve sayılardan oluşan benzersiz kanal kimliğinizi içerir.

Özel URL

Örnek: youtube.com/c/YouTubeCreators

Özel URL, kitlenizle paylaşabileceğiniz daha kısa ve hatırlaması kolay bir URL’dir. Özel URL’ler mevcut görünen adınızı, eski kullanıcı adınızı ya da bağlı ve doğrulanmış web alanınızı temel alabilir. Kanalınıza yönlendiren özel URL oluşturmak için hesabınızın şu koşulları karşılaması gerekir:

  • 100 veya daha fazla abonesi olmalıdır.
  • En az 30 gün önce oluşturulmuş olmalıdır.
  • Profil resmi yüklü olmalıdır.
  • Banner resmi yüklü olmalıdır.

Özel URL alıp almadığınızı temel bilgiler ayarından kontrol edebilirsiniz.