Meta ve Twitter’ın Ardından YouTube’ta Atağa Geçti

Sosyal medya devleri Twitter, Facebook, Instagram ve Tiktok‘un ardından YouTube’ta atağa geçti. Teknolojinin gelişimiyle ticari savaşları hız kesmediği sosyal medya platformları, bugünlerde NFT ve Metaverse teknolojilerine odaklanmış durumda. Öyle ki, Facebook INC. şirket ismini Web3 teknolojilerine adım atmasıyla birlikte Meta INC olarak değiştirdi.

YouTube, genel itibariyle yenilikleri birkaç adım geriden takip ediyor. NFT ve Metaverse ile ilgili çalışmalarında da, zamanlama konusunda rakiplerine nazaran temkinli hareket etmeyi tercih ediyor. Twitter‘ın profil resimlerinde NFT kullanımına olanak tanıyacağı adımın ardından, Instagram için NFT sergilenebilecek alt yapının hazırlıklarının yapıldığı duyurulmuştu. Web3 ile internet dünyası gelişmeye ve değişmeye devam edecek gibi duruyor.

Sene başında YouTube CEO’su Susan Wojcicki hedeflerini açıklardan NFT’den bahsetmişti. Şimdi ise, NFT’lerin güvenle saklanabilmesi için çözüm araştırmasında olduklarını YouTube ‘taki blog yazısında paylaştılar.

Açıklamada NFT’lerin Youtube üzerinden güvenli bir alanda korunabileceği belirtildi. Bu açıklamayla ilk kez önemli bir detay verildi. Youtube video saklama bölümünün kullanılarak, varlıkların yasal olduğunu doğrulamak da dahil çözüm arayışlarında olduklarını söyledi. Böylece, YouTube içerik üreticileri NFT ile YouTube’tan para kazanma seçeneklerini çeşitlendirmiş olacak. Konu içeriğinde şu ifadelere yer verdi;

“Kullanıcıların; özel videolara, fotoğraflara, sanat eserlerine hatta bu ürünleri yaratan kişilerin deneyimlerine doğrulanabilir bir şekilde sahip olmalarını sağlamak hem yaratıcılar hem de onların hayranları için çekici özellikler yaratacaktır.”

Aslında Birkaç YouTuber, viral olmuş videolarını NFT’ye dönüştürmüş ve satmışlardı. Örneğin ‘Charlie Bit Me’ isimli bir bebeğin diğer bebeğin parmağını ısırdığı video, NFT’ye dönüştürülerek geçtiğimiz sene 761 bin dolara satılmıştı. YouTube’un da bu yönde çalışmalar yaptığı ve NFT fırsatlarına daha açık sistemler üzerinde çalıştığı bildirildi.

CEO Wojcicki, YouTube’un Web 3.0’ı bir ilham kaynağı olarak gördüğünü söyledi. NFT’lere dikkat çekti; muhtemel NFT’lerin yolda olduğunu belirtti. Şirket bu bahsettiklerimiz dışında herhangi bir ekstra bilgi vermedi. Dolayısıyla NFT’lerin YouTube’da ne türden bir özellik ile karşımıza çıkacağını henüz bilinmiyor. Süreci takip ediyor olacak ve Youtube.Biz.TR sitemizde paylaşacağız.